Činohra – širší nominace – ženy
Barbora Bezáková – za roli Karin v inscenaci Šepoty a výkřiky (Horácké divadlo Jihlava)
Věra Hlaváčková – za roli Leni Riefenstahlové v inscenaci Leni (Jihočeské divadlo České Budějovice)
Veronika Khek Kubařová – za roli Anity/Wendy v inscenaci Brácha (Divadlo Ungelt Praha)
Gabriela Míčová – za herecký výkon v inscenaci Moskoviáda (Divadlo X10 Praha)
Jana Pidrmanová – za roli Agaué v inscenaci Bakchantky (Národní divadlo Praha)
Pavlína Štorková – za roli Sylvie Plath v inscenaci Manželka publikovaného básníka (Studio Hrdinů Praha)
Lucie Trmíková – za roli Růženy Vackové v inscenaci Ženy, držte huby! (Divadelní spolek JEDL Praha)
Činohra – širší nominace – muži
Kryštof Bartoš – za roli Peera Selbsta Gynta v inscenaci Peer Gynt (Činoherní studio Ústí nad Labem)
Petr Dohnal – za roli Lízala v inscenaci Maryša (Východočeské divadlo Pardubice)
Jiří Hejcman – za roli Cyrana v inscenaci Cyrano z Bergeracu (Slovácké divadlo Uherské Hradiště)
Tomáš Kobr – za roli Johnyho Carsona v inscenaci Leni (Jihočeské divadlo České Budějovice)
Stanislav Majer – za herecký výkon v inscenaci Moskoviáda (Divadlo X10 Praha)
Martin Polách – za roli George v inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Ondřej Rychlý – za roli Edwarda v inscenaci Konsent (Činoherní klub Praha)
Opera – širší nominace – ženy
Markéta Cukrová – za roli Ženy v inscenaci Tak tiše až (koprodukce Městských divadel pražských, Orchestru Berg a Spitfire Company Praha)
Maida Hundeling – za dvojroli Alžběty a Venuše v inscenaci Tannhäuser (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Markéta Klaudová – za roli Paminy v inscenaci Kouzelná flétna (Jihočeské divadlo České Budějovice)
Lívia Obručník Vénosová – za roli Blanche v inscenaci Dialogy karmelitek (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Barbora Perná – za titulní roli v inscenaci Rusalka (Moravské divadlo Olomouc)
Lucie Silkenová – za roli Jitky v inscenaci Dalibor (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Ivana Veberová – za titulní roli v inscenaci Armida (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Opera – širší nominace – muži
Alejandro Del Angel – za roli Turidda v inscenaci Sedlák kavalír (Státní opera – Národní divadlo Praha)
Jiří Brückler – za titulní roli v inscenaci Švanda dudák (Národní divadlo Praha)
Daniel Čapkovič – za roli Tonia (Alfia) v inscenaci Komedianti / Sedlák kavalír (Státní opera – Národní divadlo Praha)
Jiří Hájek – za roli Wolframa von Eschenbacha v inscenaci Tannhäuser (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Štefan Kocán – za roli Petra v inscenaci Armida (Národní divadlo Praha)
Pavol Kubáň – za roli Hraběte Almavivy v inscenaci Figarova svatba (Národní divadlo Praha)
Marián Lukáč – za roli Vladislava v inscenaci Dalibor (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Balet, tanec a pohybové divadlo – širší nominace – ženy
Romina Contreras – za roli Víly v inscenaci Popelka (Národní divadlo Praha)
Monika Částková – za sólovou roli v inscenaci Riders (Lenka Vagnerová & Company Praha)
Nuria Gazorla García – za titulní roli v inscenaci Carmen (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Zuzana Hradilová – za roli Edith-tanečnice v inscenaci Edith – vrabčák z předměstí (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Shino Sakurado – za sólovou roli v inscenaci Hora (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Emily-Joy Smith – za roli Starické v inscenaci Ivan Hrozný (Moravské divadlo Olomouc)
Eriko Wakizono – za sólovou roli v inscenaci Episodes v programu Balanchine (Národní divadlo Brno)
Balet, tanec a pohybové divadlo – širší nominace – muži
Rory Ferguson – za roli Escamilia v inscenaci Carmen (Moravské divadlo Olomouc)
Michal Heriban – za sólovou roli v inscenaci Why Things Go Wrong (420PEOPLE Praha)
Aurélien Jeandot – za sólovou roli v inscenaci Bolero (Moravské divadlo Olomouc)
Václav Kuneš – za sólovou roli v inscenaci Where (420PEOPLE Praha)
Jakub Rašek – za roli Allana Graye / Poslíčka v inscenaci Tramvaj do stanice Touha (Národní divadlo Praha)
Giovanni Rotolo – za roli Stanleyho Kowalského v inscenaci Tramvaj do stanice Touha (Národní divadlo Praha)
Ondřej Vinklát – za roli Mauglího v inscenaci Kniha džunglí (Divadlo bratří Formanů a DekkaDancers Praha)
Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry – širší nominace – ženy
Eva Burešová – za roli Rachel Marron v inscenaci The Bodyguard (Hudební divadlo Karlín Praha)
Kristýna Daňhelová – za roli Elišky v inscenaci Devět křížů (Městské divadlo Brno)
Nina Horáková – za roli Evy v inscenaci Biograf láska (Divadlo Kalich Praha)
Pavla Janiššová – za roli Marie Čížkové v inscenaci Musíme si pomáhat (Západočeské divadlo Cheb)
Karolina Kabele – za roli Matildy Wormwoodové v inscenaci Matilda (Městské divadlo Brno)
Berenika Kohoutová – za titulní roli v inscenaci Marta (Daniela Sodomová, Mamon Art s.r.o a Letní scéna Musea Kampa, Praha)
Esther Mertová – za roli Mary Cullenové v inscenaci Medicus (Městské divadlo Brno)
Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry – širší nominace – muži
Roman Harok – za roli Franze Liebkinda v inscenaci Producenti (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Jakub Hliněnský – za roli Hraběte Boniho Kancsiana v inscenaci Čardášová princezna (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Lukáš Janota – za roli Edwarda Blooma v inscenaci Velká ryba (Big Fish) (Městské divadlo Brno)
Pavel Klimenda – za titulní roli v inscenaci Orlando (projekt INTRO ’22) (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Radek Melša – za roli Lea Blooma v inscenaci Producenti (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Lukáš Randák – za roli Jindřicha v inscenaci Doktor Faust (Divadlo Na Maninách Praha)
Jakub Žídek – za roli Jiřího Šlitra v inscenaci Jonáš a tingl-tangl (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Alternativní divadlo – širší nominace
Mark Kristián Hochman – za herecký výkon v inscenaci Budoucí lokální hvězda Hochman hraje bývalou globální hvězdu Thunberg (Divadlo na cucky Olomouc)
Tereza Ondrová – za roli Petra Lébla v inscenaci Objal mě Bůh a nic (Vzlet Praha)
Pavol Seriš – za performerský výkon v inscenaci DADA revue (Divadlo Bolka Polívky Brno)
Tereza Těžká – za performerský výkon v inscenaci Tumor: Polyamor (A studio Rubín Praha)
Hana Voříšková – za performerský výkon v inscenaci Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů (autorská produkce)
Loutkové divadlo – širší nominace
Anna Bangoura – za herecký výkon v inscenaci Bylo nás pět (Těšínské divadlo Český Těšín)
Antonie Formanová – za sólový herecký výkon v inscenaci Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Divadlo Minor Praha)
Dominik Linka – za herecký výkon v inscenace Huckleberry Finn (Divadlo DRAK Hradec Králové)
Martin Matejka – za roli Teddyho Medvěda v inscenaci Amberville – Plyšoví gangsteři (Divadlo v Dlouhé Praha)
Ľubomír Piktor – za herecký výkon v inscenaci Kašpárek a zbojník (Divadlo DRAK Hradec Králové a Bratislavské bábkové divadlo Bratislava)